Koľko stojí prichádzajúci marketing
Prichádzajúci marketing so sebou prináša množstvo pohyblivých prvkov a taktík, ktoré sa líšia v závislosti od veľkosti spoločnosti, potrieb a odvetvia.
Prichádzajúci marketing nie je náklad ale investícia. Jeho prijatie do vašej spoločnosti má svoju cenu, ale ako každá inteligentná investícia sa nakoniec vyplatí návratnosťou a konkurenčnou výhodou.
Nasadenie vstupnej marketingovej stratégie je dlhodobý a trvalý záväzok. Keď s týmto druhom marketingu začínate, mali by ste dodržať nejakú postupnosť, pretože nie je dobré hneď začať s akýmikoľvek technikami, o ktorých ste sa možno práve dočítali.
Keď spustíte svoj program, niektoré náklady sa budú opakovať, iné sa zase môžu značne líšiť v závislosti od toho, ako rýchlo chcete vidieť výsledky.
Prečo sa do prichádzajúceho marketingu oplatí investovať
Pretože prichádzajúce postupy produkujú o 54 % viac potenciálnych zákazníkov ako tradičné odchádzajúce postupy.
Pretože leady získané prichádzajúcim marketingom sú o 61% lacnejšie, ako tie z odchádzajúceho…
Čím je nákupná fáza dlhšia, tým sa tieto štatistiky zlepšujú. Pretože…
Zákazníci sú na to sami a zúfalo sa snažia zistiť viac o tom, čo robiť ďalej, ako sa správne rozhodnúť a ako byť úspešní. Tu vstupujete do hry vy.
Predtým, ako sa ľudia dostanú na miesto, kde sú ochotní nakúpiť, majú otázky, na ktoré potrebujú odpovede. Vašou jedinou úlohou je ich vzdelávať a úprimne na tieto otázky odpovedať.
Metódy prichádzajúceho marketingu dokazujú svoju efektívnosť každým rokom viac a tak často ospravedlňujú aj trochu vyššie počiatočné náklady.
Čo ide do nákladov?
Najdôležitejší nástroj prichádzajúceho marketingu sú slová. Určite so mnou súhlasíte, že bez slov sa predávať nedá. Slová tvoria základ obsahu. Mali by si získať zákazníkovu dôveru, bez ktorej nikdy nevznikne predaj.
Náklady na slová, ktoré tvoria obsah, sa skladajú z týchto oblastí:
- Časová náročnosť
- Copywriting webových stránok
- Tvorba obsahu (písomného a video obsahu)
- Sociálne médiá
Druhý dôležitý nástroj je distribúcia toho obsahu, ktorý sa potrebujete dostať do povedomia potenciálnych zákazníkov.
Tieto náklady obsahujú:
- Náklady na čas
- Stratégia plánovanie
- Software
- Dizajn webových stránok
- Platené médiá/reklamy
Poďme si to zhrnúť. V prvom rade je treba spomenúť náklady, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné, ale tvoria zásadnú zložku.
Čas
…je drahý a musíte počítať s tým, že do tohto procesu budete musieť investovať aj viac času svojho tímu.
Mali by ste tiež vziať do úvahy množstvo času, ktorý uplynie, kým začnete vidieť prvé výsledky.
Treba úprimne povedať, že to môže trvať aj niekoľko mesiacov, kým sa vytvorí značná návštevnosť potenciálnych zákazníkov.
Dobrá správa je, že síce dosiahnutie návštevnosti trvá pomerne dlho, prichádzajúce marketingové materiály budete môcť použiť okamžite priamo v procese predaja. Týmto sa návratnosť vydaných prostriedkov môže značne skrátiť.
Náklady na stratégiu a plánovanie
Prichádzajúci marketing, rovnako ako všetky obchodné aktivity, si vyžaduje strategický prístup. Predtým ako začnete, budete musieť poskladať do celku veľmi veľa informácií:
- Segmentovať trh
- Preskúmať cieľové publikum
- Preskúmať konkurenciu
- Zostaviť hodnotovú ponuku a nájsť pozíciu na trhu
- Definovať ciele
- Vytvoriť marketingové stratégie s použitím marketingových nástrojov
Ak vaša firma ešte nemá zavedenú solídnu vstupnú marketingovú stratégiu, môžete očakávať, že zaplatíte poplatky za poradenstvo vo výške od 1 000 do 10 000 eur, v závislosti od veľkosti spoločnosti, alebo komplexnosti vyžadovaných cieľov.
Možno to vyzerá strašidelne ale určite to stojí za každý cent.
Náklady na web dizajn
Všetko čo robíte v prichádzajúcom marketingu je zamerané na jeden cieľ: chcete priviesť ľudí na váš web a premeniť ich na potenciálnych zákazníkov a neskôr na zákazníkov.
Aby nebola vaša webová lokalita len obyčajnou vizitkou, potrebujete okrem iného niektoré kľúčové funkcie, ako sú stránky služieb so správnymi slovami a správnymi cieľmi, blog, vstupné stránky s formulármi a výzvami na akciu.
Ak tieto prvky nemáte, budete musieť začať práve nimi, pretože zle navrhnutá stránka s nízkym výkonom, bude posielať potenciálnych zákazníkov späť do výsledkov vyhľadávania. Tak sa môže stať, že ich už nikdy neuvidíte.
Nie každý potrebuje sofistikovaný web.
Ak máte nejaké skúsenosti, môžete si tvorbu alebo redizajn urobiť sami. Cena takého riešenia bude približne niekoľko stoviek eur. Počítajte ale so skutočnými nákladmi, ktoré sú čas a možné problémy. Vyhnite sa ale tomuto rozhodnutiu, ak je vaším cieľom v budúcnosti vytvoriť zložitejší e-shop.
Nezávislý pracovník na vytvorenie jednoduchej webovej stránky si bude účtovať od 1 000 do 5 000 eur. Zložitejší web s rôznymi vzormi šablón, prispôsobenými funkciami a profesionálnou estetikou, bude stáť od 5 000 do 10 000 eur.
Prenájom agentúry bude samozrejme najdrahšie riešenie. Oplatí sa vám vtedy, keď plánujete veľké webové stránky s prispôsobenými funkciami a jedinečnými potrebami. Myslite však na to že v skutočnosti by sa vaše webové stránky nikdy nemali považovať za dokončené. Preto by ste mali myslieť na to, aby ste si mohli po redizajne nabehnúť na svojpomocné dopĺňanie…
Náklady na tvorbu obsahu
Obsah je časovo náročnejšia časť projektu, ale jedna z najdôležitejších. To je to, čo priťahuje ľudí, získava si ich dôveru a v konečnom dôsledku ich posúva k žiadanému cieľu a to je predaj.
Aby ste dosiahli autentickosť vášho obsahu mali by ste spolupracovať s copywriterom. Náklady za jeden text sú približne 150+ eur. Nie je to však jediný náklad. Technický copywriter musí spolupracovať s povereným pracovníkom, ktorý mu texty spripomienkuje. Počítajte preto s jeho časom.
Problém nastáva, ak tento poverený pracovník nemá čas a práca copywritera sa tak predlžuje. Týmto spôsobom sa náklady vzájomne navyšujú. Zabezpečte teda človeka ktorý bude copywriterovi k dispozícii a tiež vedúceho pracovníka, ktorý bude pravidelne kontrolovať a odsúhlasovať ich prácu. Takto sa náklady na čas môžu skrátiť na minimum a výsledky sa môžu dostaviť relatívne krátkej dobe.
V závislosti od toho koľko obsahu chcete publikovať, môžete očakávať že náklady na tvorbu obsahu sa budú pohybovať od zdravých niekoľkých stoviek eur mesačne.
Náklady na seo
Keď je už hlavná webová stránka optimalizovaná pre vyhľadávače a chcete vykonať miestne seo (pre Slovensko), môžete byť schopní zvládnuť priebežnú optimalizáciu kľúčových slov sami.
V prípade že hľadáte pokročilejšie technické informácie, tieto náklady sa pravdepodobne zvýšia až do výšky 2 000 eur.
Náklady na reklamu
Sociálne médiá a platené reklamy sú dnes jednou z najdôležitejších častí prichádzajúcej marketingovej stratégie. Ak nedisponujete zo skúsenosťami v oblasti PPC reklamy, bude cenovo výhodnejšie najlacnejšie odborného konzultanta alebo agentúru.
V tejto oblasti sa ceny stále zvyšujú, ale ak sú vaše kampane a vstupné stránky správne optimalizované mali by ste zaznamenať pozitívnu návratnosť investícií aj pri vyšších cenách.
PPC je teda vynikajúci akcelerátor prichádzajúceho marketingu. Dokáže výsledky niekoľkonásobne urýchliť. Nepúšťajte sa však do neho, kým nebudete mať vybudovanú zmysluplnú stratégiu, pretože sa vám veľmi ľahko môže stať, že svoj účet prepálite.
Ako dlho trvá, kým prichádzajúci marketing začne fungovať?
1. fáza: návštevnosť – 3 až 9 mesiacov
Keď sa prvýkrát pustíte do vstupnej stratégie, obsah, ktorý vytvoríte počas prvých troch mesiacov, s najväčšou pravdepodobnosťou nezmení vaše podnikanie zo dňa na deň.
Toto úsilie však povedie k relevantnejšej návštevnosti vašich webových stránok a viac priamych dopytov – prostredníctvom e-mailu a telefónu, nie však cez prichádzajúci „lievik“, ale s podporu platenej reklamy (PPC).
2. fáza: kvalifikovaní zákazníci – 6 až 18 mesiacov
Pokračovanie vo vytváraní obsahu podporí ďalšiu relevantnú návštevnosť a zároveň aj nárast priamych dopytov z 1. fázy. Predajcovia získajú väčšiu schopnosť presvedčiť kvalifikovaných potenciálnych zákazníkov, ktorí sú takmer pripravení na nákup.
3. fáza: úspech na autopilota – 12 až 24 mesiacov
Objem obsahu, ktorý máte, zvyšuje návštevnosť, generuje potenciálnych zákazníkov a udržiava kontakty.
Budete mať väčší dosah a väčšiu autoritu. Potenciálni zákazníci sa teraz s väčšou pravdepodobnosťou stretnú s vašou značkou a zapoja sa do nej viackrát a na viacerých miestach.
Stojí to za to?
Kým nedosiahnete požadované výsledky, môžete stále používať aj metódy, ktoré ste používali doteraz. Postupom času sa však pozitívne zmeny budú prejavovať stále viac.
Prichádzajúci marketing je jedným z nákladovo najefektívnejších spôsobov a keď sa naplno prejaví, cena a čas za získaného zákazníka sa bude dlhodobo znižovať.
Kalkulačka generovania potenciálnych zákazníkov
Táto kalkulačka ukazuje ako dôležité je neustále hľadať spôsoby zvyšovania konverzného pomeru a hodnoty zákazky.
Ak sa vám teda podarí pracovať s väčším počtom kvalifikovaných potenciálnych zákazníkov (MQL) a znížite počet ľudí, ktorí nezapadajú do vášho zákazníckeho profilu,…
…zvýši sa vám konverzný pomer. Zvýšená hodnota zákazky sa často prejaví ako vedľajší produkt.
Dosiahnuť sa to dá tak, že svoje digitálne úsilie zameriate najprv na jeden segment a potom na ďalšie… podľa toho, akú pozíciu chcete na trhu obsadiť.
Kalkulačka návratnosti (ROI)
Táto kalkulačka vám pomôže zistiť, či sa vám investícia do digitálneho marketingu oplatí.
Prečítajte si
Návod, ako urobiť z b2b webu predajnú platformu
Kedy ste naposledy použili nejaký digitálny obsah na vysvetlenie zložitej otázky, ktorú vám dal už sto päťdesiaty štvrtý zákazník? Pritom tú odpoveď by ste vedeli recitovať aj keby vás zobudili o tretej ráno.
Prečo by tá odpoveď a ďalšie iné, na ktoré sa zákazníci pýtajú – prípadne nepýtajú, no mali sa – nemohli byť dostupné na vašom webe?